•  

  0 (352) 320 44 11

 •  

  info@isguvenligivehekimi.com

 

Belge ve Dökümanlar

Havalandırma ve Yangın Tesisatı Kontrolleri

Havalandırma ve yangın tesisatların periyodik kontrolleri; makine mühendisleri, makine ve metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Yangın algılama ve uyarı sistemleri için yetkili olan elektronik mühendisleri de periyodik kontrol yapabilir.

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol Raporu

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince yılda en az bir defa Havalandırma ve Klima Tesisatının, projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılmalıdır. Anemometre ile ölçülen hava akım hızları neticesinde debiler hesaplanır, projede ki olması gereken debilere ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir . Bunun neticesinde bir uygunluk kararı verilir. Havalandırma ölçümlerimiz kalibrasyonu yapılmış anemometre ile Makine Mühendislerimiz tarafından yapılmaktadır. İş ekipmanlarının periyodik kontrolleri yasal zorunluluğu diğer makalede anlatılmıştır.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Raporu

Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliği dikkate alınarak ; Yangın Tesisatı ve Hortumlar, Motopomplar, Boru Tesisatı Periyodik Kontrolleri yılda en az bir defa yetkili kişiler tarafından kontrol yapılmalı ve güvenle çalıştığını gösteren belge düzenlenmelidir. Vereceğimiz belge ve kontrol içeriği ;
 • Su Depoları ve Kaynağının Kontrolü
 • Yangın Pompalarının Performans Testleri
 • Yangın Dolapları ve İç Teçhizat Kontrolleri
 • Hidrant Sistemleri Kontrolü
 • Sprinkler Sistemi Kontrolleri
 • Yangın Hortumları Debi Tayini

Havalandırma ve Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü

Havalandırma tesisatı periyodik kontrolü

Havalandırma ve Klima Tesisatı Periyodik Kontrolü

Kontrol Periyodu

(Azami Süre)

Projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak yapılır.

1 Yıl

Yangın tesisatı periyodik kontrolü

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü

Kontrol Periyodu

(Azami Süre)

Projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak yapılır. Ayrıca TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1 + A2, TS EN 12416-2 + A1, TS EN 12845 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Standartlarda süre belirtilmemişse 1 Yıl

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

0 (352) 320 44 11